# Hip Hop in Nederland: de Wiki Files

![Illustratie die een laptop en archiefkast ineen laat zien.](https://unesco.nl/sites/default/files/styles/hero/public/2025-10/wikifiles.jpg?itok=TnFbmQfJ)

**Type:** Event
auteur: [Tim de Haan](https://unesco.nl/medewerker/tim-de-haan)
Evenement datum: 15 november 2025
Laatst gewijzigd: 10 november 2025
**Intro:** Twee van de belangrijkste Hip Hop archieven van het land gaan samenwerken om de geschiedenis van Hip Hop in Nederland online te documenteren.

Op 15 november slaan twee van de belangrijkste Hip Hop archieven van het land de handen ineen om de geschiedenis van Hip Hop in Nederland online te documenteren. [Dutch Hip Hop Archive](https://linktr.ee/dutchhiphoparchive?fbclid=PAZXh0bgNhZW0CMTEAAaf0rla-PVZwYZbdGKgiMh9hJ5HNk2OwO8avFG1BVfWyIQNDZM--H4rINIqH1A_aem_ex9CDPzv1Faj6EgzGL4HCQ) en [Culture Capsule](https://culturecapsule.nl/page/home) starten ‘Hip Hop in Nederland: de Wiki files’.

## Digitaal vastleggen

Hiermee wordt eindelijk serieus werk gemaakt van het structureel digitaal vastleggen van feiten, mensen, plekken en momenten die de Hip Hop *legacy* hebben gebouwd én blijven vormen. Na afloop van dit traject is al deze kennis voor iedereen toegankelijk, gewoon vanaf je telefoon, niet achter de muren van een instelling.

Samen met sleutelfiguren, makers, liefhebbers, studenten en kenners uit de *scene* zal een reeks bijeenkomsten worden georganiseerd waarin kennis, data en bronnen over de Nederlandse Hip Hop cultuur wordt toegevoegd aan Wikipedia, Wikidata en Wikimedia Commons. Zo wordt gebouwd aan een stevig fundament waarop de *scene* zelf verder kan schrijven, verbeteren en uitbreiden – van pioniers tot nu en naar wat nog komt.

## Voor de scene door de scene

Hip Hop in Nederland: de Wikifiles wordt ondersteund door drie organisaties: de [Nederlandse UNESCO Commissie](https://unesco.nl/nederlandse-unesco-commissie "Nederlandse UNESCO Commissie"), [Wikimedia Nederland](https://www.wikimedia.nl/) en [Podiumkunst.net](https://podiumkunst.net). Maar uiteindelijk doet de *scene* zelf het werk. Te vaak is er over Hip Hop geschreven zonder hen. Dit is het moment om die eigen stem te laten horen. Voor de *scene*, door de *scene*.

De eerste sessie vindt plaats op 15 november, waarin de begindagen – 1980 tot 1985 – en alle elementen van die cultuur aan bod komen. In 2026 volgen vervolgsessies met stap voor stap nieuwe periodes.

## Help mee!

Help mee en deel kennis en archiefmateriaal: elke bijdrage telt. Iedereen is welkom om mee te doen en de geschiedenis van de Nederlandse Hip Hop online vast te leggen.

Binnenkort volgt meer informatie over aanmeldingen en locaties voor de sessies in 2026. *Let’s document the culture. Let’s write our own history!*

[![Logo Hip Hop History Holland](/sites/default/files/2025-11/hhhhlogo.png)](https://www.instagram.com/hiphophistoryholland)
[![Logo Dutch Hip Hop Archive](/sites/default/files/2025-11/dhha.png)](https://www.instagram.com/dutchhiphoparchive/)
[![Dutch Culture Capsule](/sites/default/files/2025-11/culture-capsule_0.png)](https://www.instagram.com/dutchculturecapsule/)
[![unescocie.png](/sites/default/files/2025-11/unescocie.png)](https://unesco.nl)
[![Wikimedia Nederland](/sites/default/files/2025-11/wikimedia.png)](https://www.wikimedia.nl/)
[![Logo Podiumkunst.net](/sites/default/files/2025-11/podiumkunst.net_.png)](https://podiumkunst.net)